Czym jest wypadek drogowy?

Wypadek drogowy (samochodowy)

Czym jest wypadek drogowy?

O samochodowych wypadkach drogowych

Potocznie prawie każde zdarzenie drogowe jest okreslane mianem „wypadku drogowego”. Warto jednak odróżnić zdarzenia na drodze zwane wypadkami drogowymi od innych zdarzen. W języku prawa wszelkie zdarzenia w ruchu drogowym, które powodują wylacznie szkody materialne w postaci uszkodzenia albo zniszczenia pojazdów lub tez niewielkie obrażenia u ich uczestników powinno okreslac się kolizjami drogowymi.

Z kolei dopiero takie zdarzenia, w których ktorykolwiek uczestnik poniosl śmierć, trwałe kalectwo lub obrażenia ciała z art. 157 § 1 kodeksu karnego stanowia wypadek drogowy. Samochodowe wypadki drogowe to zdarzenia, w których uczestniczą przynajmniej dwa pojazdy i które kończą się ofiarami (śmiertelnymi).Często w wypadkach drogowych uczestniczyc moga także piesi albo rowerzyści.

Wypadek komunikacyjny (drogowy) to pewne zdarzenie losowe, w którym uczestnicy ruchu drogowego (w tym przynajmniej jeden pojazd) zderzają się, wpadają na siebie, bądź na elementy drogi, czy pobocza i w wyniku czego pojawia się przynajmniej jedna osoba martwa.

Wypadek drogowy – definicja

Wg definicji wypadek drogowy jest zdarzeniem powodowanym nieumyślnie i może przytrafić się każdemu. Wypadkiem drogowym jest zdarzenie, sytuacja w ruchu drogowym, w wyniku którego uczestnik ruchu drogowego został ranny lub doszło do jego śmierci i nierzadko do tego do utraty mienia. W takich sytuacjach należy ZAWSZE po wypadku drogowym bezzwłocznie wezwać policję, pogotowie i w razie potrzeby straż pożarną.

Wśród głównych przyczyn wypadków drogowych wymienia się najczesciej:

– jazda pod wpływem alkoholu, bądź innych używek,

– nieprzestrzeganie przepisów,

– brak ostrożności

– niedostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych

– zbyt szybka jazda

 

Wypadki w ruchu drogowym – Wypadki drogowe

 

Wyżej wymienione informacje odzwierciedlają wyłącznie praktyczne doświadczenia. Aby upewnić się co do stanu prawnego prosimy o kontakt z rzeczoznawcami lub współpracującymi z MOTOEXPERT adwokatami (lista adwokatów na stronie www.rzeczoznawca-samochodowy24.pl/partnerzy)

Author Bio

admin

Leave a reply