Kolizja z obcokrajowcem

Obcokrajowiec sprawcą szkody komunikacyjnej

Wypadki drogowe z udziałem obcokrajowców – Likwidacja szkody

Przydarzyl Ci sie wypadek drogowy spowodowany przez nieubezpieczonego obcokrajowca? Jeżeli zostałeś w nim poszkodowany to moze należec Ci się powypadkowe odszkodowanie wyplacone z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zanim jednak wystapisz o likwidacje szkody komunikacyjnej i wyplate odszkodowania za wypadek z cudzoziemcem, dowiedz sie jakich formalności powinienes i musisz dopełnić.

Kiedy sprawca kolizji lub wypadku drogowego jest obcokrajowcem i w momencie zdarzenia nie posiada ważnej polisy OC odpowiedzialnosc za wyplate odszkodowania przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale tylko obywatelom polskim. By jednak otrzymac wyplate odszkodowania powypadkowego za wypadek drogowy z nieubezpieczonym cudzoziemcem niezbędne jest odpowiednie zgłoszenie szkody.

Samochodowe wypadki drogowe – sprawca cudzoziemiec ubezpieczony za granica

Wszystkie pojazdy zagraniczne (tzn.zarejestrowane za granicą), jakie poruszają się po polskich drogach i ktorymi podrozuja obcokrajowcy powodujacy wypadki drogowe muszą posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC:

– dla pojazdów zarejestrowanych na terenie EOG (kraje Unii Europejskiej oraz Islandii i Lichtenstein), a także Szwajcarii, Andory i Chorwacji przyjmuje się, że jeżeli pojazd ma tablice rejestracyjne to jest ubezpieczony

– dla pojazdów zarejestrowanych w krajach poza EOG, ale należących do Systemu Zielonej Karty – potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia OC jest tzw. Zielona Karta.

– dla pojazdów zarejestrowanych poza EOG i nie należących do Systemu Zielonej Karty, wymagane jest wykupienie tzw. ubezpieczenia granicznego, obowiązującego co najmniej 30 dni

 

Wypadek z cudzoziemcem – Kolizja z obcokrajowcem – Likwidacja szkody drogowej

 

Wyżej wymienione informacje odzwierciedlają wyłącznie praktyczne doświadczenia. Aby upewnić się co do stanu prawnego prosimy o kontakt z rzeczoznawcami lub współpracującymi z MOTOEXPERT adwokatami (lista adwokatów na stronie www.rzeczoznawca-samochodowy24.pl/partnerzy)

Author Bio

admin

Leave a reply