Wypadek i naprawa pojazdu w Niemczech

Naprawa powypadkowego auta w Niemczech

Poszkodowany decyduje o sposobie naprawy samochodu po wypadku w Niemczech

Jeśli powypadkowy samochód został uszkodzony w Niemczech i wymaga naprawy to decyzje czy zostanie oddany do warsztatu czy w ogóle nie będzie miala miejsca naprawa auta powypadkowego, zależy tylko od posiadacza pojazdu. Tylko właściciel pojazdu może o tym zdecydowac i warto pamietac, ze nie ma wpływu na wysokość odszkodowania. Jeżeli na terenie Niemiec miał miejsce wypadek i wymagana jest naprawa samochodu po wypadku drogowym, to rozliczenie kosztów naprawy auta powypadkowego może nastąpić według kosztorysu (niem. Sachverständigergutachten) sporządzonego przez rzeczoznawcę lub według rachunków z warsztatu samochodowego za naprawe pojazdu. Niezależnie tez od tego, czy mamy jako poszkodowani prawo do pełnego odszkodowania czy tylko do jego części , możemy uzyskać w Niemczech koszty za naprawe auta powypadkowego (Reparaturkosten).

Naprawa auta po wypadku (Niemcy)

Jeśli naprawa powypadkowego auta jest nieopłacalna ze względu na niską wartość pojazdu w Niemczech może zostac orzeczona szkoda całkowita (tzw. Totalschaden). Często po wypadkach drogowych za granica zdarza się orzeczenie szkody całkowitej, gdy naprawa auta powypadkowego (Niemcy) jest niemożliwa lub koszt takiej naprawy samochodu jest niewspółmiernie wysoki w porównaniu z wartością auta przed zaistnieniem szkody. Ponadto osoba poszkodowana po wypadku w Niemczech wcale nie musi dokonywać naprawy powypadkowego samochodu. Wystarczy wowczas pozwolić na wycene szkody komunikacyjnej i na jej podstawie zażądać wyplaty należnego odszkodowania, pomimo nie będzie miala miejsca naprawa auta po wypadku.

Wycena szkody w aucie i naprawa musi dotyczyć zawsze zaistniałej w Niemczech szkody a nie wcześniej uszkodzonych lub zużytych części auta powypadkowego. Jeśli więc wymiany wymagają zużyte w pewnym stopniu zespoly czy np.opony wartość ich określa się według stopnia ich zużycia. W prawie bowiem panuje zasada, ze poszkodowany nie może „wzbogacić się“ na wyrządzonej mu szkodzie. Kosztom naprawy auta powypadkowego w Niemczech nie zawsze musi jednak odpowiadać wysokość szkody w aucie po wypadku. Często do wartosci szkody wlicza się np. spadek wartości samochodu powypadkowego po dokonaniu naprawy.

 

Naprawa samochodu powypadkowego na terenie Niemiec – Naprawy aut powypadkowych Niemcy

 

Wyżej wymienione informacje odzwierciedlają wyłącznie praktyczne doświadczenia. Aby upewnić się co do stanu prawnego prosimy o kontakt z rzeczoznawcami lub współpracującymi z MOTOEXPERT adwokatami (lista adwokatów na stronie www.rzeczoznawca-samochodowy24.pl/partnerzy)

Author Bio

admin

Leave a reply